جلسه اول طب المعصومین علیهم السلام

مقدمات بحث: معرفی کتاب / توضیح اجمالی آیات قرآن (در مورد جسم انسان، و اعضای او، نباتات، مواد طبیه، امراض و ادویه)

جلسه اول طب المعصومین علیهم السلام

اللهم صلّ علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها و السّرّ المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
اللهم صلّ علی محمد و آل محمد و عجّل فرجهم
بسم الله الرحمن الرحیم

اولین روز درسی امسال را شروع میکنیم با یک دوره ان شاءالله طب المعصومین علیهم السلام
می‌توانید به کتاب طب المعصومین علیهم السلام به نوشته دکتر لبیب بیضون مراجعه کنید [متنی که استاد می‌خوانند،از این کتاب است]

                                     

همچنین می‌توانید به کتاب‌های زیر مراجعه کنید:
طب الرسول المصطفی صل الله علیه و آله و سلم ج2 بخش العلاج
طب النبی صل الله علیه و آله و سلم ابوالعباس مستغفری
طب الامام علی علیه السلام محسن عقیل
طب الصادق علیه السلام محسن عقیل
طب الکاظم علیه السلام شاکر
طب الرضا علیه السلام (رساله ذهبیه)

از باب مقدّمات بحث مطالبی بیان می‌شود:
در قرآن مجید و روایات اهل بیت علیهم السلام درباره جسم انسان و اعضای او، نباتات، مواد طبّیه، امراض و ادویه مطالبی بیان شده، ممکن است بعضی روایات علی الظاهر با هم تعارض داشته باشد، که در جای خود ما رفع تعارض خواهیم کرد.
در قرآن کریم آیاتی بیان شده که شاهد عرائض ما هست:

سوره مبارکه بقره آیه 61 : « وَ إِذْ قُلْتُمْ يا مُوسى‏ لَنْ نَصْبِرَ عَلى‏ طَعامٍ واحِدٍ فَادْعُ لَنا رَبَّكَ يُخْرِجْ لَنا مِمَّا تُنْبِتُ الْأَرْضُ مِنْ بَقْلِها وَ قِثَّائِها وَ فُومِها وَ عَدَسِها وَ بَصَلِها»
قوم موسی به حضرت موسی گفتند ما [از] یک غذا حوصله مان سر می‌رود، حالا کفران نعمت هم می‌کردند [چون] مرغ بریان هم برایشان می‌آمد، ما عدس می‌خواهیم، پیاز می‌خواهیم، معلوم می‌شود میل به تنوّع غذائی داشتند و یک خواست عمومی بوده.

آیات 172 و 173 سوره مبارکه بقره: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا كُلُوا مِنْ طَيِّباتِ ما رَزَقْناكُمْ وَ اشْكُرُوا لِلَّهِ إِنْ كُنْتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُون* إِنَّما حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَ الدَّمَ وَ لَحْمَ الْخِنْزيرِ وَ ما أُهِلَّ بِهِ لِغَيْرِ اللَّهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ باغٍ وَ لا عادٍ فَلا إِثْمَ عَلَيْهِ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحيم‏» ‏
چند سال قبل اون آیه اول را قشنگ توضیح دادم
[اما آیه دوم] میته بر شما حرام است، اگر انعام ثلاثه ذبح شرعی نشدند [یعنی] رو به قبله مسلمان اوداج اربعه را با بسم الله الرحمن الرحیم نبرند، می‌شود میته، و خون خوردن و گوشت خوک خشکی، حرام است، اگر به اسم بت‌ها و یا اسمی غیر از اسم خدا باز هم حرام می‌شود، یا حالت قمار و شرط بندی باشد باز هم حرام است، از طریق لهو و لعب باشد مثلا قصد شکار واقعی نیست که مصرف واقعی کند، نه، بدون قصد و لهوی تیر می‌زند که دو حرام است هم شکار بیجا و هم خوردن گوشتش حرام است.

و آیه 222 سوره مبارکه بقره: «وَ يَسْئَلُونَكَ عَنِ الْمَحيضِ قُلْ هُوَ أَذىً فَاعْتَزِلُوا النِّساءَ فِي الْمَحيض‏»
کسانی‌که ازدواج کردند، یا در غیر ازدواج
در غیر ازدواج که زنا و لواط حرام است
در ازدواج هم بازم بعضی از مواقع حرام است: مثل روز ماه رمضان، یا خانم در عادت ماهیانه باشد.
سلام علیک خصوصی ، با زن حائض، جلو یا عقب نکنید، چه با برکت باشد و منی بریزد و چه نریزد، دخول حرام است و لو به اغتیاب حشفه باشد.
«وَ لا تَقْرَبُوهُنَّ حَتَّى يَطْهُرْن‏» شوهر نباید نزدیکی کند، مگر از خون حیض پاک شود.
اگر به «ط» تشدید دهیم، [معنی این می‌شود که] از خون حیض پاک شود، غسل هم بکند، بعدش جائز است.
این ها همه بحث‌های پزشکی است، پزشکی خانه و خانواده، پزشکی بهداشت فردی و اجتماعی، پزشکی نسل و تولید نسل، بحث جنین، بحث روان جنین، متعادل است یا نه، شرور هست یا نه، دشمن اهل بیت است یا نه، این‌ها بحث‌های زیادی است که می‌شود در ضمن یک آیه کرد. که من سریع رد می‌شوم
داریم می‌گیم که از لسان خدا، به زبان وحی که بتوسط جبرئیل امین و ابلاغ پیامبر اعظم به ما شده، ما می‌بینیم شاخه‌های مختلف پزشکی در قرآن بیان شده

 آیه 233سوره مبارکه بقره: « وَ الْوالِداتُ يُرْضِعْنَ أَوْلادَهُنَّ حَوْلَيْنِ كامِلَيْنِ لِمَنْ أَرادَ أَنْ يُتِمَّ الرَّضاعَة»
مادرانی که ازدواج قانونی و شرعی کردند، وقتی بچه آنها بدنیا آمد، به آنها تا دو سال تمام شیر دهند، بعد از دو سال دیگر شیر ندهند، هر مادری که اراده جدی و صحیح دارد که رضاعة و شیرخوارگی بچه اش را تمام کند.
این قدر شیر مادر مهم است و اینقدر مادر جانفشانی میکند برای تولید نسل صحیح و بقاء نسل صحیح از تمام وجودش مایه میگذارد، حتی در همین بحث جسمی، چه برسد به بحث های روانی، روحی،اخلاقی، تربیتی، دینی، فرهنگی، اون ها سر جای خودش.
در بحث همین جسمی، که جسم نوزاد و اولادش نرمال باشد، از همه وجودش مایه می گذارد.

سوره مبارکه بقره آیه 261: « مَثَلُ الَّذينَ يُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ في‏ سَبيلِ اللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ في‏ كُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ يُضاعِفُ لِمَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليم‏»
در بحث انفاق مالی، اگر انفاق مالی به قصد قربت باشد، کسبت حلال باشد، درآمدت حلال باشد، انفاقت، ایثارت و سخاوتت هم به قصد قربت باشد، خدا به چنین انفاق مالی تو رشد میدهد، بصورت تضاعف، چه حسابی و چه هندسی و از هندسی بیشتر.
بعد خدا مثل میزند، مثلی که می‌زند بحث گیاهی است، بحث دانه‌های غلات، چه روغنی و چه غیر روغنی، و بعد بحث برداشت محصول، در واحد سطح، ازدیاد برداشت محصول در واحد سطح، در بحث مهندسی کشاورزی و زراعی و بعد بحث های مورفولوژی و ریخت شناسی گیاهی و همچنین بحث‌های آفت شناسی، و ضد آفت‌ها، با دستکاری در ژنتیک گیاه، و بعد چه چیزهایی سبب میشود این گیاه محصولش کم شود یا از بین برود یا بپوسد و یا سیاه شود، بحث ها میکروبیولوژی، زیست شناسی سلولی و مولکولی گیاهی، و بعد ژنتیک گیاهی، چه کار کنیم در ژن ها تغییر ایجاد کنیم که مقاوم باشد در برابر حرارت، کمبود آب، باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، انگلها این گیاه مقاوم باشد و از رشد مفید نیفتد، تعداد میوه و دانه های غلات کم نشود بلکه از حیث تعداد و حجم و وزن، و از حیث املاح و ویتامین‌ها و یا روغن به حد اعلا باشد، این‌ها همه بحث‌های ژنتیکی است که چند ماه طول می‌کشد که بخواهیم همین یک کلمه را مطرح کنیم، ان شاء الله بحث (ابطین) لانه‌های شیطان را که مطرح کردیم، آدرس‌هایی برای تحقیق می‌گویم.

سوره مبارکه مائده آیه 90: « يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَ الْمَيْسِرُ وَ الْأَنْصابُ وَ الْأَزْلامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُون‏»
شرابی که مسکر است، مایعی که مسکر است، و انسان را از عقل و هوش می‌‌اندازد، خوردنش حرام است.
اگر جامد باشد خوردنش حرام است و اگر مایع باشد هم حرام است و هم نجس پس تشدید عذاب دارد، حال چه خمر باشد شراب انگور، چه نبیذ باشد شراب خرما، چه وُتکا باشد، چه شامپاین باشد، چه ساکی باشد شراب برنج، و چه شراب های دیگر مثل ویسکی با درجه الکلی بالا... این‌ها همه ذیل همین آیه قرار می‌گیرد.
همین را بخواهی بحث کنی: بحث مواد دخانیات، مواد افیونی، مواد قرص های روان برگردان
در مواد افیونی: جامد داریم و مایع، مایع آن مسکرات
برای فهم همین یک کلمه از آیه چند سال وقت می‌گیرد، در اقسام، عوارض سوء، اثرات سوئی که روی نسل می‌گذارد، روی عقل، فکر، هوش، هوشیاری، حافظه، روی گردش خون، تپش قلب، غدد داخل، دستگاه گوارش.
یا مثلا بحث‌های قمار بازی و ... چه آثار سوئی میگذارد روی فکر شخص، فکر خوب شخص را تبدیل می‌کند به فکر پلید، تعادل روانی‌اش را تبدیل می‌کند به حالت پرخاشگری و غضب بی‌جا، چقدر دعواها و مرافعه‌ها و چاقو کشی‌ها، غارت اموال و هتک نوامیس مربوط به قمار بازی‌هاست، با اینکه از نظر فقهی حرام است، مال ماحصل از آنهم حرام است.
خوب حالا بحث‎های پزشکی هم که بخواهیم بکنیم:
بحث‌های ناهنجاری‌های فردی و اجتماعی و عدم بهداشت روانی که یک بحث مفصلی دارد، در روانشناسی بالینی، که باید کتاب‌های آنرا نگاه کرد.

سوره مبارکه انعام آیه 99 : « وَ هُوَ الَّذي أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَخْرَجْنا بِهِ نَباتَ كُلِّ شَيْ‏ءٍ فَأَخْرَجْنا مِنْهُ خَضِراً نُخْرِجُ مِنْهُ حَبًّا مُتَراكِباً وَ مِنَ النَّخْلِ مِنْ طَلْعِها قِنْوانٌ دانِيَةٌ وَ جَنَّاتٍ مِنْ أَعْنابٍ وَ الزَّيْتُونَ وَ الرُّمَّانَ مُشْتَبِهاً وَ غَيْرَ مُتَشابِهٍ انْظُرُوا إِلى‏ ثَمَرِهِ إِذا أَثْمَرَ وَ يَنْعِهِ إِنَّ في‏ ذلِكُمْ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يُؤْمِنُون‏»
گرچه ظاهر آیه بحث از اعتقادات و یگانه پرستی و توحید اعتقادی، افعالی و صفاتی است که خدای یگانۀ لاشریک له که قادر علی کلی شیء است، خالق کل شیء و ربّ کل شیء و رازق کل شیء می باشد، اون خدای یگانه خالق رب رازق که قادر علی کلی شیء است برای من و شما ابرها را می فرستد، متراکمش می‌کند، بارش صحیح می‌بارد، بعد زمین مرده را زنده می‌کند در فصل بهار ، لذا هر سال، فصل بهار یک قیامت علنی است، می‌گوید ببیند من جهان مرده را چطور زنده می‌کنم همان خدا هم پودر استخوان‌های افراد را در یوم الدین که قیامت کبری است زنده می‌کند.
اما از نظر ظاهر بعدی در بحث گیاه شناسی، حال گیاهان سبز، تک پایه، دو پایه، دانه دار، بی دانه، میوه دار و بدون آن، همیشه سبز یا غیر آن، بعد نقش گیاهان در اکوسیستم های حیات، نقش گیاهان در طبیعت، نقش گیاهان در تلطیف هوا، نقش گیاهان در حفظ رطوبت خاک، نقش گیاهان در حفظ آبهای زیرزمینی از حیث حجم و سقف آن، نقش گیاهان در تنوع زیستی و جانوری هر محیط و خیلی چیزهای دیگر.
مثلا جنگل‌های تانزانیا در آفریقا با تنوع گیاهی و جانوری، گاهی در بعضی مناطق آن موش‌هایی تربیت کردند که 40 نوع ماده انفجاری را تشخیص می‌دهد، انواع مین‌ها، چون وزن آن سبک است مین ضد نفر منفجر نمی‌شود، حیوان همان جا می‌ایستد و علف‌های آن جا را می‌خورد، بعد میان اون مین را خنثی می‌کنند. پس ببین استفاده انسان از محیط زیست سالم، جنگل سالم، مرتع سالم، کوهپایه، کوه، دشت سالم، رودخانه، سبزه سالم، به شرطی که خرابش نکند، و استفاده از جانوارانی که در اون محیط هستند به شرطی که به اکوسیستم های حیاطی آسیب نرساند، حال می‌تواند همه چیز در خدمت انسان باشد و انسان در خدمت خدا باشد و عبادت خدا کند.
یک مثال به موش زدم، حتی در کشور تانزانیا از موش‌های تربیت شده استفاده می‌کنند در تشخیص بیماری‌ها، مثل تشخیص بیماری سل، هپاتیت B، ایدز، که همین الآن دارند استفاده می‌کنند و برای شما کمی توضیح دادم.
میخواستم بگویم آیات قرآن میخوانی سریع رد نشی، یک کلمه گفتم، اینقدر مطلب زیاد است اینجا...
« فَأَخْرَجْنا مِنْهُ خَضِراً » همه آن ها سبز و آرام بخش.
دیدید در قسمت اتاق جرّاحی از رنگ سبز استفاده می‌کنند؛ چون آرامش می‌دهد به مریض و استرس و نگرانی او را کم می‌کند. پس همین رنگ سبز آن‌ها یکی از نعمت‌های خداست.
بعد اینجا بیایی بحث سلولز کنی، بحث کلروفیل کنی، بحث سبزینه، بحث تبادل و ایجاد تعادل بین اکسیژن و دی اکسید کربن در محیط، که چقدر بحث دارد، در هواشناسی، در تخصصی ریه.
آیه از نظر میوه درمانی میوه های مختلف را آورده: نخل، انار و... میفرماید « انْظُرُوا » همه چشم دارند و چشمشان می افتد، این یعنی دقت ثانوی کنید، تحقیق و پژوهش کنید، ارتباط این ها را باهم ببینید و تاثیرات مفیدش را در بدن از باب پیشگیری امراض و درمان امراض بکار بگیرید.
« إِنَّ في‏ ذلِكُمْ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يُؤْمِنُون» علاوه بر تحقیق و پژوهش صحیح، باور صحیح هم می‌خواهد، ایمان می‌خواهد تا بتوانی تمام این علل و معلولات را سر جمع کنی تا ببینی همه سرنخ ها دست یک قادر متعال است لا شریک له است که خدای یگانه است، آنوقت است که دیگه جاده خاکی نمی‌زنی و مشرک نمی‌شی، متّکی به این و اون نمی شی، فقط متّکی به خدا میشی.
«وَ عَلَيْهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُتَوَكِّلُون‏» یعنی چه؟
یعنی من و شما که هیچ عددی نبودیم و کسی من و شما را تکامل بخشید و روزی من و شما را در عوالم مختلف داد، عالم ذرّ، عالم ارواح، عالم ظَهر پدر، عالم رحم مادر.
چیزی می فهمیدی؟! «وَ اللَّهُ أَخْرَجَكُمْ مِنْ بُطُونِ أُمَّهاتِكُمْ لا تَعْلَمُونَ شَيْئا» نحل 78، هم به ما خوراکی و آشامیدنی داد، هم ما را تحویل گرفت، هم ما را به کمال رسوند، هم ما رو رشد داد، بعد هم که بدنیا آمدی، دو سال شیرخوارگی، چی می فهمیدیم ما، غذا، ویتامینها، آب، املاح مورد نیاز ما را داد از طریق مادر.
بعد از دوسالگی باز پدر و مادر را درخدمت ما کودکان قرار داد،همه چیز در خدمت مصالح عالی کودک قرار گرفت، تا می‌خواستی بفهمی چیزکی هستی و از این به بعد باید روی پای خود وایستی، بحث ممیّز بودن و بالغ بودن.
خوب از شما سوال می‌کنم در همه این عوالم، کی من و شما را نجات داد؟، کی رزق و روزی داد؟ کی حافظ و نگهبان من و شما بود؟ خدا.
پس از این به بعد هم که ممیّز و بالغ شدی، یک نیمچه اختیار به تو دادند، باز هم جاده خاکی نرو، باز هم توکلت به همان خدا باشد، باز هم در آمدت از خدا باشد، نه از حرام، در حرام نکبت است، در حرام درد و بیماری است، عاقبت به شرّی است، در حرام خواری عدم قبولی اعمال صالح و عبادات است.
نه، کسبت حلال، در آمدت حلال و خوراک و آشامیدنی تو حلال باشد، عجله نکن، با عجله کردن در کسب حرام و یا تأنّی در کسب حرام خودت را تخریب می‌کنی، دنیا وآخرت خودت را خراب می‌کنی.
دیدی اینجا علم داشت، پژوهش و تحقیق داشت، چی نداشت؟ باور نداشت، باور نداشت که خدای یگانه رازق است.
لذا گوییم علم و یقین و پژوهش و تحقیق خوب است اما کارساز نیست، علم توأم با ایمان چاره ساز است به شرط اینکه پشت بند آن عمل صحیح با نیت خالص باشد.

سوره مبارکه اعراف آیه 31: «يا بَني‏ آدَمَ خُذُوا زينَتَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَ كُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْرِفين‏»
یک مسلمان و هر انسان عاقلی لباس بیرون او با لباس در خانۀ او فرق می‌کند، حالا وقتی پیش مومنین می‌رود، یا وقتی مشاهد مشرفه، حرم می‌رود، یا مساجد و حسینیه ها می‌رود، مواظب ظاهرش باشه، مثل اینکه مواظب باطنش است، یعنی دست و پا چلفتی نره، جن تل من نره، لااُبالی نره، کثیف نره و ... یعنی مومن عزیز است، نباید آبرویش را زیر سوال ببرد، همان مقدار که داره از رزق و روزی ای که خداوند به او داده، خدا دوست داره وقتی که به شما یک توانائی رو داده شما با او توانائی در صحنه اجتماعی وارد شوید، نفس اون شکر عملی است،مخصوصا در مساجد که محل ذکر خداست، ای بنی آدم اخذ کنید زینت های خودتان را، به هر مسجدی که خدا از آن راضی است مثل مسجد قبا.
و خوراکی و آشامیدنی بخورید که حلال باشد، طاهر باشه، طیّب باشه، زیاده روی در مصرف نکنید خدای متعال زیاده روی در مصرف رو دوست نداره، مخصوصا همیشه عمر بالاخص امسال که سال جهاد اقتصادی است، جهاد اقتصادی یعنی جد و جهد واقعی به قصد قربت برای اینکه توان اقتصادی شیعه قوی باشد، و توان اقتصادی شیعه قوی نمیشود مگر شیعیان دست از تجمل گرائی، مصرف بی رویه، اسراف و تبذیر بردارند، تازه بسم الله الرحمن الرحیم پاش رو گذاشته تو جهاد اقتصادی.
در جبهۀ افتصادی حرام ها باید ترک شود (غش در معامله نباشد، ربا نیاشد، تدلیس و فریبکاری نباشد، کلاهبردای نباشد، چک بی محل نباشد، اسکناس بدون پشتوانه نباشد و...) حالا در این نزاع جهانی برگ برنده بیفتد دست موحّدین که در روایات شیعه داریم که در آخرالزمان شهر تهران مرکز تجارت جهانی می‌شود اما تجارت جهانی که باید بر اساس اسلام باشد نه قرتی گری‌هایی که بر اساس سرمایه داری بلوط غرب، که آدم کورکورانه کپی کند از غرب، این بدرد ما نمی‌خورد، سرمایه و سود حاصل از تجارت شرعی، این جهاد اقتصادی است.
حالا قسمتی که مربوط به بحث ماست این است که: پرخوری، بد خوری و پفتل خوری عوارض سوء و بیماری‌های گوناگون می‌آورد، یکی اضافه وزن که خودش چند بیماری می‌‌آورد، حتی در قالب یک مثال کوچک: ... اگر کسی پرخوری کند در خرما خوردن، این دچار ورم ملتحمه می‌شود، با اینکه در دائرة المعارف پزشکی خانواده توضیح های ظاهری پزشکی اش را کردیم، اما در بحث خوراک، اگر در همین خرما خوردن، زیاده روی کند پوستش جوش می‌زند، التهاب پیدا می‌کند و چشمش هم ورم ملتحمه می‌گیرد، این مطلب رو آیت الله شیخ عباس تبریزیان در طب الرسول المصطفی صل الله علیه وآله و سلّم ج2 ص 82 بیان کردند.
مومنین حالت تعادل دارند، نه سوء تغذیه، نه زیاده روی در مصرف و نه مصرف بیجا، از روی علم و آگاهی و باور صحیح مصرف دارند.

سوره مبارک یوسف 31 «فَلَمَّا سَمِعَتْ بِمَكْرِهِنَّ أَرْسَلَتْ إِلَيْهِنَّ وَ أَعْتَدَتْ لَهُنَّ مُتَّكَأً وَ آتَتْ كُلَّ واحِدَةٍ مِنْهُنَّ سِكِّيناً وَ قالَتِ اخْرُجْ عَلَيْهِنَّ فَلَمَّا رَأَيْنَهُ أَكْبَرْنَهُ وَ قَطَّعْنَ أَيْدِيَهُنَّ وَ قُلْنَ حاشَ لِلَّهِ ما هذا بَشَراً إِنْ هذا إِلاَّ مَلَكٌ كَريم‏»
هنگامی‌که زلیخا دید زنان مصر دسیسه کردند و بی آبرویی او را دارند علنی می‌کنند، تا او را از صحنه اجتماعی کاملا حذف کنند، همه زنان پولدار رو دعوت کرد و دست هر کدام یک چاقو داد، یک دانه میوۀ ترنج هم داد، بعد به حضرت یوسف گفت که از این در بیا و از این در برو بیرون، اونها دیگه همه، دستاشون را بجای میوه بریدند، گفتند اینکه بشر نیست این ملک است، زلیخا گفت خوب شما به من طعنه می‌زنید این یک عمر در خانه من است،
حالا اینجا دو بحث می‌شود کرد: 1ـ چه چیزهایی افراد را از فکر متمرکز و تعادل روانی خارج می‌کند و از فکر خوب بیرون می‌برد و دچار فکر بد می‌کند و از تصور صحیح اون ها را تبدیل می‌کند به تصور لهو و لعب.
2ـ یکی بحث هم بحث میوه درمانی، بحث اترج، که سرجاش قشنگ توضیح داده می‌شود
بحث های دیگری هم در این آیه می‌شود کرد: تاکتیک ها جنگ روانی، مکر، خدعه، جابجایی نیرو، گزینش نیرو، کاشت و گماشت نیرو و ... در علوم سیاسی و علوم ژئوپلتیکی که بماید سر جایش.

سوره مبارکه یوسف آیه 47: «قالَ تَزْرَعُونَ سَبْعَ سِنينَ دَأَباً فَما حَصَدْتُمْ فَذَرُوهُ في‏ سُنْبُلِهِ إِلاَّ قَليلاً مِمَّا تَأْكُلُون‏»
بحث انبار محصولات استراتژیک غذائی، اصلا یک بحث بسیار مهم در تمام کشورهای جهان است، مثل گندم، جو، ذرّت، در میوه ها مثل خرما، انگور و کشمش، گلابی و سیب، انار، دانه های روغنی و میوه های روغنی مثل زیتون، کنجد، سیاهدانه...
ما چه کار کنیم که در واحد سطح محصولات کشاورزی ما ارزش افزوده داشته باشد، از حیث وزن، خاصیت، املاح، ویتامینها، از حیث مقاوم بودن در مقابل آفات حالا سیاهۀ گندم باشد، انگل‌های گیاهی باشد، نارسائی PH خاک زراعتی باشد، تغییر جریان‌های هوایی باشد، مثلا گاهی تگرگ، سیل، باران‌های تند که خاک سطحی را می‌شورد پس ریشه باید مقاوم باشد، در مقابل ضربه ساقه مقاوم باشد، از نظر نگهداری گل‌ها و سپس این گل‌ها تبدیل به میوه بشود مقاوم باشد، و...
این‌ها همه بحث هایی که در این آیه میشود.
این آیه مربوط به حضرت یوسف علی نبیّنا و آله و علیه السلام است که وقتی وزیر اقتصاد شد گفت هفت سال قحطی بعد از هفت سال رفاه می‌آید، حالا تو این هفت سال قشنگ بکارید، در سال چند بار برداشت محصول کنید، محصولات غلّات را با همان خوشه بیاورید به انبارها.
الآن بحث سیلوها، ساخت آن ها، نگه داشت غلّات در سیلوها، گندزدائی، هوادهی، میکروبیولوژی گیاهی، یک بحث‌های مفصلی داره، بحث‌های اصول مهندسی فنّی و معماری و ...اینها بحث‌های کلیدی است که در اینجا مطرح می‌شود...
«فَذَرُوهُ في‏ سُنْبُلِهِ إِلاَّ قَليلاً مِمَّا تَأْكُلُون» چون بهترین محافظ گندم، همان پوسته‌های روی آن است، سنبله و خوشه‌هاشه.
در اون هفت سال رفاه، پرخوری نکنید، اسراف و تبذیر نکنید، بریز و بپاش الکی نداشته باشید، به اندازه نیازتون، مصرف بجا کنید، تا بتوانید در اون هفت سال قحطی از گرسنگی نمیرید، لت و پار نشید، نفله نشید ... از این ذخیره سازی بجا، بهترین بهره وری رو داشته باشید.
حالا این رهبر معظّم انقلاب با در نظر گرفتن جوّ جهانی امسال یوسف وار حرف زد، بحران های کشورهای مختلف، چه منطقه ای و چه جهانی، ضریب کشت و کشتار و نا امنی بالا میرود، ضریب نابودی جنگل ها، مراتع و زیست گیاهی و انسانی.
برای اینکه شما شیعه نفله نشی، مات نشی، نسلت مات نشه، به این جهاد اقتصادی بیشتر توجّه کن، در روایات هم داریم ...

سوره مبارکه نحل آیات 10 و 11 : « هُوَ الَّذي أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً لَكُمْ مِنْهُ شَرابٌ وَ مِنْهُ شَجَرٌ فيهِ تُسيمُون‏* يُنْبِتُ لَكُمْ بِهِ الزَّرْعَ وَ الزَّيْتُونَ وَ النَّخيلَ وَ الْأَعْنابَ وَ مِنْ كُلِّ الثَّمَراتِ إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآيَةً لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُون‏»
خدایی که از آسمان برای شما آب رحمت فرستاده که از این آب رحمت می نوشی، بحث آب نیسان که ان شاءالله در بحث میاه مطرح میکنم، و بحث آب‌های مختلف در صورت سلامتی ... این‌ها همه نعمت خداست، هرچیزی از موجودات زنده حیاتش به آب است از جمله انسان،
«مِنْهُ شَجَرٌ» از تنۀ درخت ، برگ درخت، میوه درخت، تلطیف هوا، خیلی زیاد که یکی دو تا نیست، مثلا خرمالو، ضدّ سرفه های مکرّر، کسی فرض کنید که یبوست دارد میوه اش را نارس بخورد، کسی شکم روش دائمی دارد میوه رسیده اش را بخورد قابض است
مثلا بحث نخیل (انواع خرما)، کسی کم خونی فقر آهن دارد، خرما بخورد بعد ناهار و شام 7 عدد، قند خونش افت کرده و زیر 90 است که خوب می‌شود، کسی فشار خونش زیر 9 است، دائما سرگیجه دارد ... بعد از هر غذا 7 خرما بخورد، کسی استخوانش نحیف و باریک است یا پوکی استخوان دارد، یا ریزش موی سرش زیاد است، خرما بخورید، هم پیشگیری و هم درمان می‌کند،
این ها یکی دو تا نیست، باید ادامه دهم تا یک سال صحبت کنم، برای همین یک کلمه نخیل که ان شاء الله سرجاهاش بیشتر توضیح می‌دهم.

اللهم صلّ علی محمد و آل محمد و عجّل فرجهم