جلسه دوم طب المعصومین علیهم السلام

مقدمات بحث: معرفی کتاب / توضیح اجمالی آیات قرآن (در مورد جسم انسان، و اعضای او، نباتات، مواد طبیه، امراض و ادویه)

جلسه دوم طب المعصومین علیهم السلام

اللهم صلّ علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها و السّرّ المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
اللهم صلّ علی محمد و آل محمد و عجّل فرجهم
بسم الله الرحمن الرحیم

در بحث استفاده از آیات قرآن مجید در شاخه های مختلف علوم از جمله علوم پزشکی و پیراپزشکی یا بهداشت و درمان یا اکل و شرب، اطعمه و اشربه و مانند اینها تا رسیدیم به این آیه قرآن:
سوره مبارکه نحل آیه 14 :« وَ هُوَ الَّذي سَخَّرَ الْبَحْرَ لِتَأْكُلُوا مِنْهُ لَحْماً طَرِيًّا وَ تَسْتَخْرِجُوا مِنْهُ حِلْيَةً تَلْبَسُونَها وَ تَرَى الْفُلْكَ مَواخِرَ فيهِ وَ لِتَبْتَغُوا مِنْ فَضْلِهِ وَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُون‏»
[ترجمه و توضیح:] خدای یگانه احد لا شریک له که قادر علی کل شی است، رازق هم هست، علیم و حکیم هم هست، ربّ الارباب هم هست، چنین خدائی مسخّر کرده برای من و شما دریاها و اقیانوس ها را، تا نیازهایش را استخراج کند ازجمله در بحث خوارکی گوشت سفید.
از نظر روایات شیعه گوشت ماهیان پولک دار حلال است به شرطی که خارج از آب بمیرد،... همچنین میگو حلال است، این دو تا را روایت داریم، ... در ماهی‌ها بهترینش ماهی سفید و قزل آلا است.
گوشت سفید ماهی برای کسانیکه که بیماریهای متابولیکی دارند، قند خون، فشارخون، چربی خون و اوره خون دارند بسیار مفید است یا کسانیکه از زن و مرد، که دچار افسردگی هستند، امگا 3 و امگا 6 خودش یک داروی ضدّ افسردگی است علاوه بر فوائد دیگری که دارد، کسانیکه که مشکل کمبود فسفر دارند چه در زمینه حافظه و چه در زمینه استخوان یعنی دچار ضعف حافظه ناشی از کمی فسفر، پوکی استخوان ناشی از فسفر دارند میتونند با مصرف ماهی و میگو این دو را درمان کنند، کسانیکه ناراحتی های قلبی عروقی یا انسداد شریانهای قلبی عروقی دارند، میتونند گوشت سفید ماهی در جیزه غذائی شان بگذارند هفته ای دو تا سه وعده به عنوان ناهار ولی بعد از خوردن ماهی بایستی چند عدد خرما بخورند تا بدنشان دچار لمسی نشود.
یک مقدار توضیح دادم ولی اینجا مطلب زیاد است مثلا پوست ماهی را نخورید بهتر است؛ زیرا جیوۀ مسموم محلول در آب ذخیره میشود زیر پوست ماهی.

سوره مبارکه نحل آیه 68 و  69: «وَ أَوْحى‏ رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذي مِنَ الْجِبالِ بُيُوتاً وَ مِنَ الشَّجَرِ وَ مِمَّا يَعْرِشُون‏*ثُمَّ كُلي‏ مِنْ كُلِّ الثَّمَراتِ فَاسْلُكي‏ سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلاً يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِها شَرابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوانُهُ فيهِ شِفاءٌ لِلنَّاسِ إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآيَةً لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُون‏»
[ترجمه و توضیح:] کسانی‌که فکر متمرکز خوب دارند و اهل تحقیق و پژوهش اند، پرسش و پاسخ صحیح را ردیابی می‌کنند گزینش اطلاعات و پردازش اطلاعات می‌کنند، می‌بنند الهام پرودگار یگانه به زنبور عسل که از کوهها و  درختان جنگل برای خودت لانه سازی کن (بحث کندوی طبیعی) سپس از شهد هر گل میوه ها و گل‌های گوناگون معطر خوش بوی  غیر سمی گلچین کن، عسل های رنگارنگ که بهترین نوشیدنی حلال بعد از شیر مادر است را، بوجود بیاور ... که درمان کننده و پیشگیری کننده بسیاری از بیماری ها است که احتمال برگشت بیماری هم نیست.
میتوانید به کتاب زنبور درمانی مهندس نژاد ، کتاب زندگی زنبورها پرفسور كارل فون فريش  ترجمه مهندس شهرستانی و کتاب فرآورده های عسل [مراجعه کنید]
می‌توانید در داروهای ترکیبی مثلا عسل با سیاهدانه، عسل با هلیله، عسل با چهار مغز و ... انواع معجونات و داروهای محلولی و مخلوطی را نگاه کنید، نرم افزارها و سی دی های مختلف است ... حتی بحث کاربرد عسل در پزشکی که داروی ضدّ باکتری و ضدّ ویروس، ضدّ میکروب است و نمیگذارد عفونت های جلدی و بافتی بگیری، حتی عفونت های مغز استخوان، عفونت های پردۀ مننژ رو (اونایی که مننژیت B دارند)، عفونت های آنژین صدری، عفونت های لوزه و سینوس ها، عفونت های ریه، عفونت های دستگاه گوارش، عفونت های ادراری و تناسلی، عفونت های چشمی حتّی [بصورت] چکاندن عسل رقیق شده در آن، تصور فرمودید مومنان، یک ضد باکتری و ضد ویروس و ضد میکروب بسیار قوی است و حتّی تقویت سیستم دفاعی بدن می‌کند، لذا بهترین حلال و مخلوط و محلول و جزء اصلی ترین فرد از داروهای مرکّبه است چه در علم پزشکی قدیم و چه در علم پزشکی جدید، حالا اینجا بحث زیاد است مومن ها، اگر بخواهم صحبت کنم چند ماه طول می‌کشد، فعلا فاکتور بگیریم.

سوره مبارکه نحل آیه 78: «وَ اللَّهُ أَخْرَجَكُمْ مِنْ بُطُونِ أُمَّهاتِكُمْ لا تَعْلَمُونَ شَيْئاً وَ جَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَةَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُون»
[ترجمه و توضیح:] متخصصین زنان و زایمان همه بالاتفاق گویند: بدنیا آمدن نوزاد از مادر، یک معجزه است.
بله پزشکی جدید ممکن است علی الظاهر یک کاری کند، مثل بخیه زدن، مثل کورتاژ کردن، مثل سزارین،  خودش هم می‌داند این‌ها یکسری کارهای ابتدائی است برای اینکه طفل نمی‌رد و اکسیژن کم نیاورد، یا مادر دچار نارسائی نشود و نمیرد، و گرنه اونی که نوزاد را از رحم خارج می‌کند، اون خداست، خداست که گردش خون به مادر داده، هورمون استروژن، پروژسترون به مادر داده، خداست که فاصلۀ لگنی رو 12 سانتیمتر باز می‌کند، و مایع کیسه آمنیوم و مایعی که جنین در آن قوطه ور است، خوراک و نوشیدنی جنین از بند ناف و بعد بچه که بدنیا می‌آید، غدد شیری پستان مادر فعّال بشه به ترشّح هورمون لاکتوژن، این‌ها همه کار خداست، و یگانه غذای مناسب نوزاد فراهم بشه از سینه مادر، این ها همه اش کار خداست، و ما هیچ چی هم از علم و دانش ظاهری نداریم، وقتی هم بدنیا می آییم هیچی بلد نیستیم، صفر، ولی حالا خدا با الهام [به بچه میفهماند] که دهانش را به سمت سینه مادر ببرد، تمام احتیاجاتش را با جیغ زدن و گریه کردن بگوید که انواع گریه دارد، گریۀ دل پیچه، گریۀ بی قراری، گریۀ دستشویی، گریه گرسنگی، گریه خواب آمدنش، گریه ملاطفت و نیاز به محبّت که همۀ اینها با هم فرق می‌کند و متخصصین صوت شناس، و متخصصین نوزاد شناسی و کودک شناسی این‌ها را متوجّه می‌شوند.
« وَ اللَّهُ أَخْرَجَكُمْ ...» خداست که من و شما را خارج می‌کند از شکم های مادرجان هامون، هیچ چیز موقع بدنیا آمدن بلد نبودیم و خداست که برای من و شما شنوائی قرار داده، چشم قرار داده، دهان قرار داده، قلب قرار داده، در این آیه چند مورد را از باب ذکر مصداق بیان داشته،  و گرنه همه چیز از خداست.
یعنی میخواد بگه تمام اعضاء و جوارح و جوانحت را خدا  داده، تا ببیند که حُسن استفاده میکنی در طول عمر یا سوء استفاده «لعلّکم تشکرون» اگر حسن استفاده کنی و بجا به کار ببری، حالا شکر عملی اعضاء و جوارح و اعضاء و جوانح کردی، جوانح مثل حافظه، خلاقیّت، نوآوری، عقل، وجدان، اراده، تصمیم، شوق، میل، شوق اکید، عزم و جزم و ... که ببین شکر عملی کردی یا نه، در حلال مصرف بشه میشه شکر عملی، در حرام مصرف بشه، کفر عملیه.
اینجا بحث زیاد دارد:
«جَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ» همین گوش را میخواهی صحبت کنی، تخصصی و فوق تخصصی گوش و حلق و بینی را باید صحبت کنی، که چند سال وقت می‌گیرد...
این ابصار بحث چشم پزشکی و بینائی سنجی، [مثلا] کور رنگی هست یا نه، کرۀ چشم قوز چشمی دارد یا نه، گل مژه دارد یا نه، کاتاراکت ، آب مروارید دارد یانه؟
دربارۀ چشم پزشکی، پیراپزشکی (ابزاری که لازم است برای دید صحیح)، بینائی سنجی (عیوب انکساری چشم، دوری، نزدیکی و فاصله کانونی چشم) و...
قند خون دارد، خونریزی پشت چشم دارد یانه، اگر ورید چشمی گرفتگی دارد همه جا را خاکستری و تار میبیند، اگر سرخرگ اصلی چشم گرفتگی دارد همه جا را سفید میبیند...
یک چشم است اما همین یک چشم چند سال باید صحبت کنی، چون فرمودالابصار: جمع محلّی به ال جنس، یعنی هر چشمی با چشم دیگر فرق میکند، که در تخصصی پلیس آگاهی باید بحث شود. مثلا در نظم نوین جهانی میخواهیم شناسائی فرد کنیم که ضریب دقتش از نوک انگشتان بیشتر است.
یا مثلا در بحث بازیگری، در هر فیلمی که بازیگر میخواهد بازی کند، این لنزها را تغییر میدهند، این لنز چه لنزی باشد که چشم ملتهب نشود، که بیماری ایدز، هپاتیت نگیرم، خراش چشمی نگیرم، چه مدّت باشد، چطوری استرلیزه باشد، نحوه گذاشتن و برداشتنش چجوری باشه...
اصلا بیماری ندارم در بحث بهداشت فردی و اجتماعی: نحوه دست زدن به چشم که دست را وقتی با آب بهداشتی میشوئی قبل از دست زدن به هر چیز و قبل از خشک کردن، دست به چشم میزنی تا خارش چشمی نگیری، تا سوزش چشمی نگیری تا رَمَد (التهاب چشمی) نگیری حال اگر کسی چشمش عفونت داشت و یا بیماری عفونی دارد نباید با دیگری دست دهد؛ چون مصافحه مستحب است وقتی که سالم باشی، اما اگر بیماری عفونی داری، چه پایین تنه باشد مثل سوزاک و چه بالا تنه باشد مثل تراخم چشمی که اگر درمان نشود کوری دائمی می آورد، حق نداشتی دست بدهی.
دیدید این بحث های پزشکی و علمی و فقهی هم هست که هنوز ادامه دارد که من فقط سرفصل را میگویم و رد میشوم.
بحث عصب های چشم، شش عضلۀ کره چشم، بحث تخلیه مایع زجاجیه، که اگر فشارچشمی بالا رود بحث کوری پیش میآید.
چند سال آدم باید کتاب ها را زیر و رو کند و پیش متخصصان داخل و خارج کشور برود، تا همین یک کلمه آیه را تصور کند، که خدای متعال تورا که هیچ نمیدانستی از شکم مادر به این دنیا آورد، بهت گوش و چشم هم داد که در غفلت زندگی نکنی، کر نباشی، گیج و منگ نباشی، کور دل نباشی، بی بصیرت نباشی، کور مادرزاد نباشی، حالا که این ها همه را به تو داد، شکر عملی کن، از این ها سوء استفاده نکن، خدای یگانه هم یادت نره، واسطه های فیضش که 14 معصوم علیهم السلام اند یادت نره، با این نعمت های خدا ظلم به دیگران نکن، مثلا اگر این یتیم هست یا فقیر، چرا با اینها چشم غرّه میروی، این شکر چشم است، وجداناً نه، این غضب بجایت را بگزار برای دشمنانی که خشونت بیجا دارند، نه اینکه غضب بیجا کنی نسبت به مسکین و فقیر و یتیم، مگر طلب بابات رو از اینها داری، تا چه رسد به همه محبّین اهل بیت و شیعیان که ایتام آل محمد علیهم السلام اند، این هم در بحث اخلاقی.
زبان و دیگر اعضا هم همینجوره مومنا که یکم توضیح دادم، پناه بر خدا این عصب زبان برگردد، این زبان مثل لولا برمیگردد، اصلا نمیتوانی حرف بزنی، اصلا یکی دو تا نعمت نیست، مثلا تارهای صوتی ندول بگیرد اصلا صدات در نمیاد، باید دستگاه جای حنجره بزاری ... حالا میگه با این زبانت تهمت به مومنین نزن، مسخره مومنین نکن و مانند اینها.
ببین شاخه های مختلف علوم استفاده میشود، ازجمله پزشکی.

سوره مبارکه اسرا آیه 82 «وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنينَ وَ لا يَزيدُ الظَّالِمينَ إِلاَّ خَسارا»
ترجمه و توضیح: بحث ذکر درمانی برای مومنین، یعنی کسانیکه علم، یقین، عمل صالح، نیت خالص و باور واقعی صحیح دارند، حالا این قرآن و کلمات اهل بیت علیهم السلام رحمت و شفاء برای آنها است.
این بحث ذکر درمانی، بحث وسیعی است در آیات و روایات که بخاطر عدم کشش عرف مردم ما در اینجا سکوت میکنیم تا بعضی ها سوء استفاده نکنند.
کتب تخصصی مختلفی است مثلا وسائل الشیعه ابواب الذکر، یا کتاب الطب الروحانی و الشفاء الربانی آقای محسن عقیل، یا مثلا کتاب امامیه سید موسوی.

سوره مبارکه مریم آیات 25 و 26: «وَ هُزِّي إِلَيْكِ بِجِذْعِ النَّخْلَةِ تُساقِطْ عَلَيْكِ رُطَباً جَنِيًّا * فَكُلي‏ وَ اشْرَبي‏ وَ قَرِّي عَيْناً فَإِمَّا تَرَيِنَّ مِنَ الْبَشَرِ أَحَداً فَقُولي‏ إِنِّي نَذَرْتُ لِلرَّحْمنِ صَوْماً فَلَنْ أُكَلِّمَ الْيَوْمَ إِنْسِيًّا»
ترجمه و توضیح: به حضرت مریم بعد از زایمان امر شد که این شاخه خشک خرما را تکان بده تا به اذن خدا خرمای تازه برای تو بریزد.
حالا اینجا بحث های علمی زیاد است:
کسیکه در مجرای فیض حق، قرار بگیرد میشود واسطه فیض و هر کاری که انجام میدهد به اذن خداست، میشود مَظهَر و مُظهِر صفات ثبوتیه خدا و یکی از آنها ولایت تکوینی است، حالا شاخۀ خشکیده به اذن خدا، به ارادۀ خدا، سبز میشود، در کمترین زمان سبز میشود و میوه رسیده میشود، که اینها بحثهای دقیق عرفان نظری و عملی است.
در  بحث پزشکی و تغذیه (اطعمه و اشربه) بهترین و منحصرین غذای نوزاد شیر مادر است که با ترشح هورمون لاکتوژن در بدن مادر تامین میشود، حالا مثل کاتالیزور مجاورتی (در بحث شیمی آلی) که سرعت به معادله می‌بخشد، خرما اینکار را انجام میدهد. مادر وقتی رطب میخورد، چند فائده دارد: 1.سرعت بخشیدن به ازدیاد شیر مادر بخاطر ازدیاد ترشّح هورمون لاکتوژن، مادر شیر کم نمیآورد که یگانه غذای نوزاد کم شود، 2.از حیث فیزیولوژی و ساختاری جنس مؤنث وقتی که زایمان کرد خون نفاس میآید که غالبا شببه دوران حیض است، لذا ملاک رو همین حیض قرار میدهد، حالا وقتی زایمان کرد ولو بطور طبیعی چند خون از دست میدهد چند برار بیشتر از ایام عادت ماهیانه، حالا چکار کنیم که سریع تر از خون نفاس پاک شود، در جیرۀ غذائی مادر و اولین غذای مادر رطب باشد پس به نفع مادر هم شد که دچار کم خونی عارضی نشه، به نفع شوهر هم هست که در سلام علیک خصوصی به چراغ قرمز نمیخوره ... [برای اقدام به بچه دار شدن] خدمت شایان این است که بگذارد رضعه کامله یعنی دو سال تمام بچه شیر بخورد، پس در این دو سال برکت نریزد، از باب تنظیم خانواده و خدمت هم به نوزاد، هم خدمت به مادر، و هم خدمت به خودش که بیماریهای مکرّر و یا بعضی بیماریهای ناعلاج نوزاد و ناموسش مبتلا نشه، 3.برطرف شدن کم‌خونی، 4.برطرف شدن کمبود املاح مثل کلسیم و ... اسکلت مادر ضعیف نشه و بیماری استئوپروز و پوکی استخوان نگیره، میتونه مادر صبح ها شیر خرما، شیرعسل بخورد، بعضی روزها حلیم گندم گوشت بخورد.
در بحث رشدش در زمان حاملگی و زمان عادت ماهیانه، و زمان نفاس، ریزش موی سر مادر زیاد است، در استخوان ها احساس درد میکند، دندان ها سریع تر خراب میشود، حالا شما املاح رو جایگزین میکنی؛ چون از شیرۀ جونش داره مایه میزاره، این بچه تپل مپل میشه و چاق و چله پس باید به مادر بچه برسی، بچه از طریق شیر مادر تامین میشه، پس باید به مادر برسی، که ذخائر غذائی کبدش تموم نشه، و همچنین معادله معکوس در مهندسی معکوس [اتفاق نیفتد] (چون نظام بدن، نظام هوشمند است) اگر شما کلسیم بدن مادر رو تامین نکنی، در گردش خون از سطح استخوان کلسیم برداشته میشه، و مادر دچار پوکی استخوان میشه، نباید بگزاری این معادله معکوس اتفاق بیفتد،
پس اینجا چقدر فوائد در این رطبا جنیّا است.

سوره مبارکه مومنون آیات 18 -21: «وَ أَنْزَلْنا مِنَ السَّماءِ ماءً بِقَدَرٍ فَأَسْكَنَّاهُ فِي الْأَرْضِ وَ إِنَّا عَلى‏ ذَهابٍ بِهِ لَقادِرُون»
ترجمه و توضیح: خدای متعال از آسمان نازل میکند آب آشامیدنی سالم را، باران  مفید بهاری و غیر بهاری را ، به مقدار لازم. در زمین مستقر میکند و همان خدا هم میتواند ببرد، وقتی که تگرگ بیاید، درب و داغان میکند، خونه، شیشه، باغ و باغات، زراعت و آدم، [اندازه های آن] از تیله بگیر تا نیم کیلو تا تخم مرغ، به هرکی بخوره داغونش میکنه، اگر بنای عذاب باشه، خودت رو میبره، اموالت رو میبره، باغ را هم میبرد،
یکبار دیگه مثل دوش میآید که سیل راه می افتد، کن فیکون میکند، داخل و خارج کشور فیگور میگرفتند به ژاپن و مهندسی ژاپن، به محکم کاری او، ساختمان های ضدّ زلزله او، یک موج سونامی اومد به ارتفاع ده متر به بالا، که همینجور برد آب و لجن و لوچ را حتی تا هواپیماهای جنگی شان، یک سوم کشورش رو در ظرف چند دقیقه درب و داغان کرد... میخوام بگم وقتی زنا در یک منطقه ای زیاد شود، زلزله های شدید میآید، در روایات داریم.
شکم و زیر شکمت که آباد شد لاآبالی گری نکن، ژاپنی پس کلگی لاابالی گری اش را خورد.
آمریکا و انگلیس و بلوک غرب پس کلگی چی رو میخوره؟ پس کلگی ظلمش را میخورد.
شما اینها را خواهید دید، دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد، همه اینها را به چشم های ظاهری تون میبینید.
میخوام بگم اگر زنا در منطقه ای زیاد بشه، زلزله ها زیاد میشه.
وقتی این همه فقیر و گرسنه رو میبیند، پول پرست شده، عمدا لج میکند گندم ها و ذرّتش رو میریزه تو دریا که قیمتش افت نکنه، قحطی تصنّعی ایجاد میکند، [چنین شخصی] میخواین خیر ببینه؟! هرگز خیر نمیبینه...
از نظر ظاهری به آیه نگاه کنی : بحث هواشناسی، جریان های هوائی، جریانهای سرد و گرم استوائی و قطبین، جریان های غرب و شرقی مداری علاوه بر نصف النهاری، جریان های روی دریا و اقیانوس و جریان های دیگر حتی جریان های آبی از چشمه سار و رودخانه و برکه، جریان های سطحی باشد مثل گرداب یا جریان ها ضعیف و شدید زیر دریا و اقیانوس باشد، چه به نوع جریان های شیرین و شور، چه به نوع جریان های آبی سرد و گرم. این ها همه در بحث هواشناسی، آب شناسی و علوم جانوری و علوم دریایی و اقیانوس شناسی مطرح است، حتی در بحث های زیردریایی های مختلف مطرح است.

« فَأَنْشَأْنا لَكُمْ بِهِ جَنَّاتٍ مِنْ نَخيلٍ وَ أَعْنابٍ لَكُمْ فيها فَواكِهُ كَثيرَةٌ وَ مِنْها تَأْكُلُون‏» خدا به شما باغ هایی از خرما مثل سواد العراق، از جنوب عراق بیا تا کرکوک و موصل، خط سبز نخلستان ها، و انگور میدهد. بیش از 225 نوع انگور داریم با فوائد مختلف که همه آنها خاصیت خونسازی دارد، ضدّ سوزاک است. بیماری عفونتی سوزاک ظرف یک هفته درمان میشه، ازدیاد شیر مادر میاره، ملیّن مزاج است.
بله اگر کسی مثلا حساسیت ، یا سرفه ها خشک مکرر دارد، پوست انگور را نمیخورد و آب طبیعی آن را میخورد... بحث های دیگر هم هست مثلا اگز همّ و غمّ دارد انگور سیاه بخورد که ان شاء الله سرجاهاش توضیح میدهم، یا برای تورّم پروستات سه تا 5 عدد سپند را در مویز میگذارد و میخورد،
یا  مثلا اگر کسی ضعف حافظه دارد هر روز صبح ناشتا 21 عدد مویز میخورد، یا اگر کسی کم خونی دارد، کم خونی او هم بصورت تالاسمی مینور است، شیرۀ خرما+ شیره توت+ شیره انگور مخلوط میکنه، هم ملیّن مزاج است، هم خون ساز است و تالاسمی مینور او درمان میشود، در تالاسمی ماژور هم نیازش به واحد خون کم میشود.
«و منها تاکلون» از بعضی از این میوه ها میخورید، تمام میوه های جهان را که نمیتوانید بخورید مگر معده ات چقدر است،  چرا الکی حرص میزنید، پرخوری کردن، پفتل خوری کردن و سوء تغذیه داشتن همه اش بد است و سبب آزار و اذیت خودت و دیگران میشود؛ چون وقتی مریض و از کار افتاده شدی، بقیه را هم به زحمت می اندازی ... هر دو آن حرام اخلاقی است.

«وَ شَجَرَةً تَخْرُجُ مِنْ طُورِ سَيْناءَ تَنْبُتُ بِالدُّهْنِ وَ صِبْغٍ لِلْآكِلين‏» بحث زیتون و انواع زیتون و روغن زیتون طبیعی که الزیت قوت الانبیاء (روغن طبیعی زیتون خورشت انبیاء است) و فوائد متعدد دارد از جمله چربی های مضرّ خونت را پایین میآورد مثل کلسترول بد و تری گلیسیرید و چربیهای مفید خونت را بالا میبرد مثل امگا 3، امگا 6.
مقاوم ترین چربی هم در مقابل حرارت است و ...

«وَ إِنَّ لَكُمْ فِي الْأَنْعامِ لَعِبْرَةً نُسْقيكُمْ مِمَّا في‏ بُطُونِها وَ لَكُمْ فيها مَنافِعُ كَثيرَةٌ وَ مِنْها تَأْكُلُون‏» بحث انواع شیرها برای درمان های مختلف مثلا بهترین شیر، شیر گاو است که گاو قهوه ای باشد، بعد از شیر گاو شیر گوسفند که گوسفند سیاه بهتر است.
در بحث استفاده از شیر مثلا کیست عفونی زیرپوستی مثلا بخاطر آبکشی زیاد در قسمت انگشتان پا یا زائدۀ ناخن رفته داخل پوست، شیر را با آرد گندم یا جو خمیر کن و روی آن ضماد کن، فردا صبح که برمیداری همه عفونت ها را کشیده زیر پوست بعد آنرا تخلیه میکنی...
یکبار بحث خوراک است: مثلا شخص استخوانش ضعیف است، توانش ضعیف است، سیستم ایمنی او ضعیف است، کم خونی دارد، یکروز شیرعسل و یکروز شیرخرما بخورد...
«و فیها منافع کثیره» منافع زیادی دارند بحث کود حیوانی در مراتع که سبب رشد گیاهان خود رو و غلّات سائمه که با آب باران رشد میکند ... حالا این گوسفندان و ... علف خواران حلال، فضولاتشان در مراتع پخش میشود... بحث اکوسیستم های حیاتی و تعادل در آنها، و همچنین بحث املاح و فسفات و ازته و مانند اینها تا خاک دچار فقر نشه، یعنی PH خاک زراعی مناسب باشه ... پس یکی از نقشهای علف خواران در چرخۀ موجودات زنده، حفظ تعادل محیط است...

برداشت علوم مختلف از قرآن:
مثلا در بحث سلیمان نبی که قواریر (شیشه سازی) که آنقدر شفاف و برّاق بود، ملکه سبا خیال کرد آب است و متوجه شیشه نشد...
باید دانست قواریرا که در آیه قرآن است از زمان حضرت سلیمان بوده، که برای ساخت شیشه ماسه های کنار دریا و رودخانه را جمع آوری نموده به اضافه سود سوز آور به اضافه آهک، این سه را مخلوط با یکدیگر نموده و در دمای زیاد حرارت میدهند، این سه باهم ذوب میشوند و ماده شفاف خمیری شکل به نام شیشه بدست میآید.
خواستم آن قواریرا در قرآن را تصوّر کنید.
یا مثلا بحث عسل:
یک یادگاری بگم در مورد نقش عسل در داروهای مرکّبه: بعضی ها دلشان هُر هُر میریزد، اضطراب و دلهره دارند ومشکل نارسائی دریچه قلب هم دارند (چه دو لختی و چه سه لختی)، حال چه کنیم هر سه اینها با هم خوب شود؟
هر شب 5 برگ کلم سبز در 4 لیوان آب جوشانده تا یک لیوان باقی بماند، پی از ولرم شدن این یک لیوان را یک قاشق پلوخوری عسل مخلوط کنید و بخورید.
این بیمار باید از آبلیمو ترش، لیمو عمانی، ترشی جات، چیزهای تُند و اسانسهای شیمائی پرهیز کند.

عوامل سقوط هر ملّتی از جمله بلوک غرب و آمریکا:
این هم بنویسید مومن ها، یادگاری بگم، این هیاهوهای غرب و شرق نترساندتون، شرق که فاتحه اش خوانده شد، غرب هم الآن در سراشیبی سقوط اند و ما با گوشهای خود صدای شکستن ستون فقرات بلوک غرب را میشنویم
حالا از نظر ظاهری و اخلاقی و دینی و علوم ژئوپولیتکی علوم سیاسی میگویم:
بلوک غرب مخصوصا آمریکا:
الف. ملّت آن پریشان است به 9 دلیل؛
1.اشتباهات خودشان (اشتباهات در طراحی، هجومی، در تصمیم، در عمل)، 2.کاهش ارزشهای اخلاقی و تربیتی یعنی فاصله گرفتن از خدا و قیامت، اینها دیگه معلوم است هر چی دوست داری مثال بزن، یکی دو تا نیست، 3.جنگ افروزی و آتش افروزی یعنی سرنخ همه فتنه ها دست اینهاست، 4.داشتن مسؤولان بی تعهّد و فاسد و فاسق؛ لذا از نظر علوم تربیتی میگیم: داشتن مسؤولان بی تعهّد بی مسؤولیت، 5.روند کلاهبرداری و رباخواری بصورت یک فرهنگ و مُد روز مرّۀ بلوک غرب در آمده حتی جامعه آمریکایی، 6.نظام ناکارآمد مالیاتی (یعنی آنکه باید مالیات دهد نمیدهد یعنی مثل کارتل ها، صهیونیست های درجه یک مثلا سنای ملی آمریکا، بانک داران، سهام داران، خاخام های یهود و قضات و مانند اینها اونهایی که پولهای بادآورده دارند ... اینکه که قوت لا یموت نداره که اکثریت جامعه آمریکا هستند، باید مالیات دهد و تا قرون آخرش رو ازش میگیرند)، 7.بحران هویّت و پوچ گرائی و درنده خوئی (الآن از طریق فیلم های هالیوودی هم حالت ولنگاری و لجام گسیختگی و بی بند و باری و لاابالی گری رواج پیدا کرده و هم خشونت های بیجا و اعمال غضب بیجا)، 8.چاپ پول بدون پشتوانه در دراز مدّت (همین مطلب هم در کشور ما بود)، 9.دروغ پردازی و ظاهرسازی بسیار فراوان است و زیرکی را به دروغ گفتن میدانند گرچه در فیلم ها فیگور راستگویی میگیرند وگرنه در وزارت خارجه، یا در قسمت تصمیمات جنگی پنتاگون، یا در بنگاه اطلاعاتی کیسینجر، یا سازمان سیا، یا پلیس FBI، یا در شرکت هفت خواهران نفتی، یا کارخانجات بزرگ هواپیما سازی مثل لاک هیل، یا مثل اشلون، سازمان امنیت ملی آمریکا که 80 هزار ریاضیدان داره،  متخصص و فوق تخصص دروغ گویی، مدل دروغ گویی ، ترفند های دروغ گویی، ایجاد جنگ روانی، اختلالات و آشفتگی های ذهنی و درگیری و هرج و مرج داخلی و خارجی.
[توجه] مومن ها این 9 علتی که گفتم در هر کشوری که باشه، در هر مقطع تاریخ، و در هر مختصات جغرافیایی طبیعی و سیاسی باشه از جمله بلوک غرب مخصوصا جامعه آمریکا، اینها علل شکست و سقوط بلوک غرب و آمریکاست، عکس اینها را که بری، همان که اسلام ولایی میگه، سبب عزت مسلمانان و شیعیان اثنی عشری میشه، خواستم بگم اینجا هواسمان باشد.

ب.ملّت آن بدهکار است، یعنی بدهی ملّی هر فرد آمریکائی 170 هزار دلار است. چون اسکناس ها را چاپ میکنند بدون پشتوانه اقتصادی؛ چون جنگ طلبند و لشکر کشی میکنند و به اسم مالیات و ... پولهای بدون پشتوانه چاپ میکنند، حتی گاهی گدائی میکند و از چین وام میگیرد، اینجا ملّت خودش را در فقر نگه داشته بخاطر چند مثقال یهودی صهیونیست.

اللهم صلّ علی محمد و آل محمد و عجّل فرجهم